Nawigacja strony
Obsługujemy
Kontakt
-
Ogrzewanie gazowe
Kotły gazowe - biuro@ogrzewanie-gazowe.eu
- www.ogrzewanie-gazowe.eu
- 536 860 734
Ogrzewanie domu
Ogrzewanie gazem nadal jest jednym z najbardziej wygodnych sposobów. Plusem tego rozwiązania jest w pełni zautomatyzowane działanie, imponująca sterowność, efektowna wydajność spalania, kontrola programu i niewielkie koszty eksploatacji.
Plus błękitnych płomieni
Kocioł gazowy można użyć do różnych rodzajów systemów grzewczych, w tym do podgrzewaczy wody użytkowej lub ogrzewania podłogowego. W poprawnie zaprojektowanym systemie grzewczym zaleca się podłączenie dodatkowego źródła do kotła gazowego (kominek, kolektory słoneczne, piec kominkowy). Jasną zaletą jest funkcja wyłączenia instalacji grzewczej w dowolnym momencie z wyszczególnieniem na obszary (np. tylko w sypialni), a także oszczędne ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Kotły jednofunkcyjne
- możliwość podgrzewania wody zgromadzonej w zasobniku, dzięki czemu może magazynować jej dużo i korzystać z niej prawie bez ograniczeń
- dzięki zasobnikowi mamy możliwość użycia cyrkulacji, dzięki czemu po odkręceniu kranu nie musimy czekać aż dopłynie do niego ciepła woda
- trudniejsza instalacja względem kotła dwufunkcyjnego
- jest tańszy od dwufunkcyjnego, lecz wymaga kupienia drogiego podgrzewacza wody użytkowej
- można go dostać w wersji wiszącej - która jest również tańsza, lub w wersji stojącej z bardzo trwałym, żeliwnym wymiennikiem ciepła, który najlepiej nadaje się do zamontowania w instalacjach grzewczych starego typu
- cechuje się większym zużyciem energii ze względu na schładzającą się wodę znajdującą się w zasobniku
Kocioł dwufunkcyjny
- jest tańszy w porównaniu do zestawu złożonego z kotła jednofunkcyjnego i podgrzewacza wody
- oszczędność miejsca
- ograniczony strumień ciepłej wody podgrzany w podgrzewaczu przepływowym
- możliwość wystąpienia wahań temperatury wody ze względu na m.in. zmienne ciśnienie wody spowodowane na przykład odkręceniem w tym samym czasie innego kranu
- jest ekonomiczny, ponieważ podgrzewa tylko tyle wody, ile w danej chwili potrzebujemy
- niezbędny jest silny strumień wody by uruchomić podgrzewacz
- jeśli kran jest oddalony od kotła, to po odkręceniu ciepłej wody należy moment zaczekać, ponieważ w instalacji z podgrzewaczem przepływowym nie można użyć cyrkulacji ciepłej wody.
Uwaga! Kotły dwufunkcyjne nie są przeznaczone do każdej instalacji. Przed kupnem kotła dwufunkcyjnego wyposażonego w przepływowy podgrzewacz wody, upewnijmy się, że nasza instalacja wodna spełnia warunki stawiane przez jego producenta
Problemy w funkcjonowaniu takiego kotła mogą wystąpić, gdy są obecne stałe wahania ciśnienia wody, np. podczas użytkowania z urządzenia hydroforowego. Ponadto, aby podgrzewacz w ogóle pracował, płynąca przez niego woda powinna mieć wystarczająco wysokie ciśnienie. Wymagania postawione przez producenta kotła są zapisane w instrukcji urządzenia.
Do jakiego domu?
Dwufunkcyjne kotły są z reguły skierowane do niewielkich domów, w których punkty poboru ciepłej wody znajdują się w bliskiej odległości od kotła. Istotnym jest, aby z ciepłej wody rzadko korzystały jednocześnie dwie osoby. W praktyce znaczy to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domów z pojedynczą łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Kocioł powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, tak by był jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym wypadku trzeba będzie długo czekać, aż dopłynie ona z kotła do kranu.
Gdy punkty poboru wody są względem siebie w dużej odległości (na przykład kuchnia nie sąsiaduje z łazienką), kocioł jest najlepiej umiejscowić w pobliżu miejsca, w którym najczęściej odkręca się kran z ciepłą wodą (np. w kuchni). Wtedy mniej wody zmarnuje się, spływając do kanalizacji, kiedy będzie się oczekiwać na jej podgrzanie. Jeżeli długość rury, którą woda płynie z kotła do kranu, przekracza 7 m, czas oczekiwania jest już odczuwalnie długi.
Do dużego domu z 2 (lub więcej) łazienkami, który zamieszkują więcej niż trzy osoby, rekomenduje się wybrać kocioł jednofunkcyjny z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Mamy wtedy gwarancję że mieszkańcom nie będą doskwierać wahania temperatury wody i jej ograniczona wydajność. W kotłach jednofunkcyjnych możliwym jest zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody, bez której trudno się obejść w dużej instalacji.
Dzięki temu rozwiązaniu, w dodatkowych przewodach cyrkulacyjnych ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, w którym jest utrzymywana oczekiwana temperatura. W efekcie czego woda przepływająca w rurach także ma zbliżoną temperaturę – nie stygnie, jak w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna od razu po odkręceniu kranu.
Do zainicjowania przepływu wody w instalacji cyrkulacyjnej konieczna jest specjalistyczna pompa (aktualne pompy cyrkulacyjne są niezwykle ciche i ekonomiczne). Dzięki zastosowaniu zegara zarządzającego jej pracą możliwe jest automatyczne wyłączanie cyrkulacji, gdy nie jest potrzebna, np. w nocy. Funkcję sterowania pompą cyrkulacyjną mają niektóre sterowniki kotłów - na co zalecamy zwrócić uwagę.
W zależności od trybu w jakim działa kocioł gazowy dzielone one są na:
- klasyczne,
- niskotemperaturowe
- kondensujące
Zgodnie z metodą podgrzewania wody, kotły bez ciepłej wody użytkowej (CWU), przeznaczone tylko do ogrzewania, kotły z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej, tzw. Kotły kombinowane/dwufunkcyjne i na końcu do przygotowania do przechowywania CWU (z wbudowanym zasobnikiem lub z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika).
Na końcowy wybór, pomiędzy tymi dwoma konfiguracjami na pewno wpłynie też cena. Kotły dwufunkcyjne - wbrew pozorom stwarzanym przez nazwę - są raczej znacznie tańsze od ich jednofunkcyjnych odpowiedników sprzedawanych w komplecie z niezbędnym zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do sporej ilości podgrzanej wody, będzie to na pewno ważny argument.
Dysproporcja w kosztach instalacji ogrzewania ciepłą wodą poprzez kocioł gazowy zależna jest od domu jakim jest instalowana. Zdaniem ekspertów, w przypadku standardowego domu rodzinnego 6 szt. grzejników stanowi inwestycję opiewającą od dziesięciu do dwudziestu tysięcy złotych. Przyjmując, że budynek ma już połączenie gazowe, komin spalinowy i instalacja kotła nie będzie wymagać dalszych modyfikacji konstrukcyjnych.
Wybór kotła gazowego, który optymalnie ogrzewałby dom z wystarczającą skutecznością oraz zapewniał dostęp do ciepłej wody, nie jest banalny. Niemniej jednak szacuje się moc kotła i wielkość ogrzewanej przestrzeni: 5-11 kW dla 100 do 220 m3, 9-18 kW dla 180 do 360 m3 i 9-24 kW dla 180 do 480 m3 przestrzeni.
Ogrzewanie za pomocą kotłów gazowych jest stosunkowo tanie, ale wiąże się z wyższymi kosztami zakupu w systemie grzewczym. Niestety od strony prawa również musimy liczyć się z trudnościami - wymagania techniczne i eksploatacyjne obejmujące kotły gazowe zostały zaostrzone, a obecnie można zakupić jedynie kotły kondensacyjne z wymiennikiem.
Jeśli myślisz o zastąpieniu kotła na paliwo stałe opalane gazem, możesz ubiegać się o dopłatę i w wypadku pozytywnego rozpatrzenia, uzyskać wsparcie w wysokości nawet do 85% kosztów.
Kotły gazowe, ogrzewanie gazowe, instalacje gazowe.
Obsługujemy miejscowości: